Jak wygląda wsza – cechy charakterystyczne

Standardowo, wszy można podzielić na trzy osobne rodzaje, z których każdy wygląda nieco inaczej, ale całokształtem są do siebie dość podobne. Mowa tu o wszach odzieżowych, łonowych i włosowych. Te ostatnie – najczęściej spotykane, jest również najtrudniej na głowie wyłapać!

Wielkość, kolor, kształt, czyli jak wygląda wsza?

Przede wszystkim wesz we włosach na głowie to pasożyt, z którym walkę należy podjąć możliwie szybko, zanim jeszcze się rozmnoży! Kiedy już zacznie…będzie to znacznie trudniejsze! Jedna wesz przez całe dwadzieścia dni składa na głowie jaja, od sześciu do ośmiu. Z nich wykluwają się kolejne, w lewie 10 dni są dorosłe i zaczynają się mnożyć, jak matka. Efekt zaniedbania? Kolonia swędzących pasożytów na całej głowie!

Jak wygląda wsza: wielkość tego owada nie przekracza 3 milimetrów, a biało-brązowa, maskująca barwa ciała sprawia, że w pierwszych tygodniach trudno ją na głowie zauważyć. Przyczepia się mocno do skóry i chowa między włosami. Przy małej główce odstają dwie pary nóg z mocnymi zakończeniami, którymi wpija się w skórę, powodując swędzenie.

 Wraz z namnażaniem się, wszy można dostrzec łatwiej – zbierają się one przy sobie, przemieszczają po włosach szukając nowego miejsca do wgryzienia się i… swędzą jeszcze bardziej! Jeśli od kilku dni się drapiesz – to może nie być zwykłe podrażnienie!

Standardowo, wszy można podzielić na trzy osobne rodzaje, z których każdy wygląda nieco inaczej, ale całokształtem są do siebie dość podobne. Mowa tu o wszach odzieżowych, łonowych i włosowych. Te ostatnie – najczęściej spotykane, jest również najtrudniej na głowie wyłapać! Wielkość, kolor, kształt, czyli jak wygląda wsza? Przede wszystkim wesz we włosach na głowie to…