Gwiazda polskiego malarstwa

Maja Berezowska była polską malarką. Żyła w latach 1892-1978. Edmund Berezowski, podpułkownik armii rosyjskiej, był budowniczym kolei transsyberyjskiej, dlatego zabrał rodzinę na Syberię, ponieważ tam pracował przez pewien czas. Zajmowała się karykaturą, grafiką oraz scenografią. Kształciła się w szkole plastycznej w Sankt Petersburgu w latach 1908-1909. Naukę kontynuowała w Krakowie oraz w Monachium. Jej mężem był Kazimierz Grus. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Tworzyła piękne, delikatne grafiki erotyczne. Obecnie jej prace są do nabycia w galeriach oraz na aukcjach. 

Pięknie rysowała i studiowała malarstwo

Pierwszą wystawę prac miała w Kijowie w 1916 roku. Jej rysunki oraz karykatury pojawiły się w Szpilkach, Cyruliku Warszawskim, Szczutku we Lwowie. W Teatrze, Nowej Kulturze i Przekroju można było podziwiać jej prace. W 1978 roku publikowano monograficzne wydawnictwa jej dzieł. Maja Berezowska od dziecka przejawiała talent plastyczny, a jej siostra miała talent do nauk ścisłych – tak bardzo się różniły.

Dowcipna i utalentowana

Przyjaciele chwalili Maję Berezowską za dowcip, talent oraz doceniali jej sukcesy. Erotyczne rysunki przyniosły jej największe powodzenie. Warto sięgnąć po książkę o tej artystce pt. „Berezowska. Nagość dla wszystkich” napisaną przez Małgorzatę Czyńską oraz wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Obecnie obrazy malarki są sprzedawane za co najmniej kilkanaście tysięcy złotych za jeden egzemplarz. Lekka kreska, ciekawa kolorystyka oraz erotyka bez pruderii i wulgarności czynią je bardzo popularnymi. Celebrowała życiowe przyjemności i wiedziała, że kobietom należy się nieskrępowany seks i mają do niego absolutne prawo.

Maja Berezowska była polską malarką. Żyła w latach 1892-1978. Edmund Berezowski, podpułkownik armii rosyjskiej, był budowniczym kolei transsyberyjskiej, dlatego zabrał rodzinę na Syberię, ponieważ tam pracował przez pewien czas. Zajmowała się karykaturą, grafiką oraz scenografią. Kształciła się w szkole plastycznej w Sankt Petersburgu w latach 1908-1909. Naukę kontynuowała w Krakowie oraz w Monachium. Jej mężem…