Olga Boznańska – malarka Młodej Polski

Olga Boznańska to jedna z najważniejszych polskich malarek. W okresie Młodej Polski tworzyła obrazy w duchu modernizmu, choć bywa utożsamiana również z nurtem impresjonizmu. Dziś jej obrazy są cenione i podziwiane w galeriach na całym świecie. 

Olga Boznańska – kobieta w męskim gronie

W młodopolskim środowisku artystycznym próżno szukać drugiej tak ważnej i aktywnej malarki. Boznańska kształciła się zarówno u polskich mistrzów sztuki jak i w pracowniach w Monachium. W XIX-wiecznych realiach jako kobieta nie posiadała tych samych praw co męscy miłośnicy sztuki. Nie mogła studiować na publicznych uczelniach, ale rozwijała swoje talenty pod okiem malarzy z prywatnych szkół artystycznych. Brak oficjalnej edukacji nie przeszkodził jej jednak w zdobyciu międzynarodowego uznania. Jej prace były chętnie wystawiane i nagradzane w różnych krajach Europy – w Austrii, Francji czy Niemczech. Z czasem doceniono ją również w ojczyźnie, gdzie zapraszana była do galerii a nawet do piastowania posady nauczycielki rysunku.

Portrecistka znad Wisły

Olga Boznańska łynęła z charakterystycznych portretów, na które przyjmowała najwięcej zamówień. Portretowała jednak nie tylko sławnych notabli, ale i zwykłych ludzi, uwiecznionych w codziennych sytuacjach i bez idealizacji. Do najsłynniejszych obrazów Olgi Boznańskiej, rozpoznawanych w różnych zakątkach globu, należy „Dziewczynka z chryzantemami”. Obecnie można ją podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Poza malowaniem ludzi często inspirowała się widokami zza okien swojej pracowni. Jej obrazy utrzymane są w stonowanej kolorystyce, z częstym użyciem czerni i cieni, co pozwala odróżnić twórczość malarki od dzieł impresjonistów.

Olga Boznańska to jedna z najważniejszych polskich malarek. W okresie Młodej Polski tworzyła obrazy w duchu modernizmu, choć bywa utożsamiana również z nurtem impresjonizmu. Dziś jej obrazy są cenione i podziwiane w galeriach na całym świecie.  Olga Boznańska – kobieta w męskim gronie W młodopolskim środowisku artystycznym próżno szukać drugiej tak ważnej i aktywnej malarki. Boznańska…