Pablo Escobar: Król kokainy i jego imperium zbrodni

Pablo Emilio Escobar Gaviria, znany na całym świecie jako Pablo Escobar, to postać, która przez swoje działania zmieniła kartę historii zarówno swojego kraju, jak i całego regionu. Wielu go, niesłusznie, czci jako narodowego bohatera Kolumbii, którego altruizm pomagał ubogim, podczas gdy inni z bezwzględnym niesmakiem wspominają te czasy, widząc w nim jedynie bezwzględnego handlarza narkotyków i brutalnego mordercę.

Nic nie zmienia faktu, że Pablo Escobar był jednym z najbardziej wpływowych gangsterów XX wieku, dyktatorem narkotykowego imperium, które wykraczało poza granice jego ojczystego kraju. Rządził z bagna, które przekształcił w złoto, a zarazem tworzył sieć wpływów korumpując wszystko i wszystkich, którzy stanęli mu na drodze.

Pablo Escobar narodził się 1 grudnia 1949 roku na przedmieściach Medellín w Kolumbii, w biednej rodzinie. Mimo skromnego pochodzenia, młody Escobar zawsze miał duże ambicje. Swoją przestępczą karierę rozpoczął już jako nastolatek, kiedy to zarabiał na życie kradzionymi nagrobkami, które później sprzedawał grobarzom. Szybko przeszedł jednak do cięższych przestępstw, handlując narkotykami i porywając dla okupu bogatych biznesmenów.

Jego narkotykowy imperium powstało w latach 70-tych, kiedy to zaczął masowo produkować i eksportować kokainę do Stanów Zjednoczonych. Działalność ta przynosiła mu gigantyczne zyski – szacuje się, że w szczytowym momencie swojej kariery Pablo Escobar zarabiał nawet 420 milionów dolarów tygodniowo. Te olbrzymie zyski pozwoliły mu na korumpowanie najważniejszych osób w kraju, co dawało mu niemalże całkowitą nietykalność.

Równocześnie Escobar dbał o swój wizerunek dobroczyńcy. Prywatnie zasłynął ze swojej hojności wobec biednych mieszkańców Medellín, dla których budował szkoły, kościoły, a nawet stadiony piłkarskie. Ta strategia przysporzyła mu wielu zwolenników, którzy nieustannie go wspierali, niezależnie od jego bezwzględnej działalności przestępczej.

Jednak z czasem, brutalność Escobara zdobywała sobie coraz więcej wrogów i przestępcza działalność stopniowo zaczęła mu się na niekorzyść obracać. W 1993 roku, po wieloletnich usilnych próbach, prawo w końcu dopadło Escobara. Został zastrzelony na dachu domu w Medellín przez kolumbijską policję, a jego śmierć była symbolem końca bezprecedensowego rozkwitu narkotykowego imperium w Kolumbii.

Pablo Escobar to skomplikowana postać, którą trudno jednoznacznie zdefiniować. Był bez wątpienia bezwzględnym przestępcą, który zbudował imperium na przemyśle kokainowym, ale jednocześnie wykorzystywał swoją pozycję do niesienia pomocy najbiedniejszym. Historia jego życia to przypomnienie, że rzeczywistość jest często bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Przeczytaj więcej na: https://meskimokiem.pl/pablo-escobar-jak-zginal-i-ile-zarabial-dziennie-najslynniejszy-boss-narkotykowy/

Pablo Emilio Escobar Gaviria, znany na całym świecie jako Pablo Escobar, to postać, która przez swoje działania zmieniła kartę historii zarówno swojego kraju, jak i całego regionu. Wielu go, niesłusznie, czci jako narodowego bohatera Kolumbii, którego altruizm pomagał ubogim, podczas gdy inni z bezwzględnym niesmakiem wspominają te czasy, widząc w nim jedynie bezwzględnego handlarza narkotyków…