Toyota GR Yaris – auto zaprojektowane przez zawodowego kierowcę rajdowego

Tommi Makinen i Toyota, czyli GR Yaris  

Toyota GR Yaris powstała dokładnie z tej samej przyczyny, co lata wcześniej Renault 5 Turbo, Peugeot 206 GT, Porsche GT1 czy Ford RS200 – wyłącznie z powodu przepisów sportowych. Co to oznacza? GR Yaris to tak naprawdę pojazd stricte wyścigowy, którego podobieństwo do seryjnej Toyoty Yaris kończy się na elementach stylistycznych. Za jego rozwój odpowiadał Tommi Makinen, fińska legenda rajdów samochodowych. Większość elementów jest tak bardzo zmodyfikowana, że znacznie logiczniej byłoby… pożegnać się z nazwą Yaris w ogóle.  

Toyota GR Yaris – różnice względem zwykłego Yarisa

Najważniejszym elementem Toyoty GR Yaris jest silnik –  trzycylindrowa jednostka legitymuje się szokująco wysoką mocą 261 KM – pojemność to zaledwie 1,6l. Gdyby porównać te wartości do aut z silnikiem 3,2l i sześcioma cylindrami, Yaris miałby… 522 konie mechaniczne. Zaskakującą, choć niewidoczną na pierwszy rzut oka różnicą, jest zmiana płyty podłogowej – tylna oś GR Yarisa opiera się na platformie… Toyoty Corolli. Linia nadwozia małej Toyoty wydaje się nieco inna, niższa. To prawda – boczne słupki obcięto bowiem aż o 9 centymetrów. To powinno rozwiać jakiekolwiek wątpliwości, że GR Yaris jest zwykłym Yarisem pod przebraniem.

Tommi Makinen i Toyota, czyli GR Yaris   Toyota GR Yaris powstała dokładnie z tej samej przyczyny, co lata wcześniej Renault 5 Turbo, Peugeot 206 GT, Porsche GT1 czy Ford RS200 – wyłącznie z powodu przepisów sportowych. Co to oznacza? GR Yaris to tak naprawdę pojazd stricte wyścigowy, którego podobieństwo do seryjnej Toyoty Yaris kończy się na…