Rumień wielopostaciowy jest to choroba dermatologiczna objawiającą się powstawaniem na skórze oraz błonach śluzowych zmian rumieniowo-obrzękowych, czasem mogą wystąpić również pęcherze. Dolegliwość ta rzadko występuje u małych dzieci, najczęściej dotyka ona młodzież do dwudziestego roku życia. Choroba nie jest zakaźna, także nie można się nią zarazić.
Na dolegliwości wpływają najczęściej czynniki:
- Zakażenie bakteryjne oraz wirusowe
- Przyjmowanie leków (najczęściej z grupy sulfonamidów)
- Ciężkie zapalenie płuc
- Czynniki chemiczne
Rodzaje i objawy:
- Postać zwykła, która jest najłagodniejsza. Na skórze występują obrzęki o zabarwieniu sino-czerwonym, na ich powierzchni mogą powstać pęcherze. Występują gównie na przedramionach oraz dłoniach.
- Zespół Stevensa-Johnsona. Zmiany najczęściej występują na błonach śluzowych jamy ustnej, przez co utrudniają przyjmowanie posiłków. Występują pęcherze, które pękają, z czasem jednak wysychają. Może być również tak, że mogą powstać strupy krwotoczne. Zmianom towarzyszą objawy takie jak osłabienie, gorączka, bóle mięśni oraz stawów.
Jak leczyć rumień wielopostaciowy?
Rumień wielopostaciowy o łagodnym przebiegu leczy się przyczynowo. Jeżeli czynnikiem wywołującym był lek, to należy go odstawić, jeżeli czynnikiem jest infekcja-trzeba ją wyleczyć. W takim przypadku stosujemy leki takie jak:
- Antybiotyk
- Środki przeciwbólowe
- Leki przeciwgorączkowe
- Leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne)
Jeżeli występuje najcięższa forma rumienia, wtedy niezwłoczna jest hospitalizacja pacjenta na oddział zajmujący się leczeniem oparzeń.